Az alábbi példa nem minősül árajánlatnak, de jól szemlélteti, várhatóan mekkora befektetésre lesz szükség.
A Nap döbbenetes ereje
A Nap 150 millió kilométerre van a Földtől.
Másodpercenként elveszít a tömegéből 4,3 millió tonnát.
A Földre egy óra alatt érkező napsugárzás, több energiát jelent, mint amennyit az emberiség egy év alatt felhasznál.
Nincs új a Nap alatt
Eddig is a Nap energiájából éltünk.
A fotoszintézis során a fényenergia kémiai energiává alakul át, közben az élő szervezetben a szervetlen anyagokból szerves anyagok képződnek.
Nap nélkül nincs fotoszintézis, anélkül nem teremnének növények. Minden élelmiszerünket a nap energiája adja.
Ha fát, szenet égetünk a kályhában, ha benzint, olajat használunk az autónkban mindig a nap energiáját használjuk fel.
A napenergia egy végtelen energiaforrás, amit jelenleg csak korlátozott mértékben tudunk hasznosítani.
Kezdje el kihasználni!
A napelemes házak ingatlanpiaci előnyei
Nő a ház értéke.
Gyorsabban eladható.
A ház energetikai besorolása megnő.
2022. június 30 után az új építésű lakóingatlanoknak minimum a BB (közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő) besorolást el kell érniük!
Amire kevesen gondolnak a napelem kapcsán
Ha muszáj költözni, olcsón áttelepíthető.
A napelem rendszer, a tetőtér hőmérsékletét a nyári kánikulában jelentősen csökkenti, ezzel csökkenti a légkondicionálás költségét, tehermentesíti a klímaberendezést, így növeli annak élettartamát.
A napelemmel megtermelt áramot télen „visszavehetjük” a rendszerből és nem csupán a szokásos fogyasztók (TV, világítás, bojler stb.) felhasználását fedezhetjük vele, hanem fűthetünk is. Gondoljunk csak a modern hűtő-fütő klímákra vagy a szélsebesen terjedő szép és olcsó elektromos konvektorokra.
Nagy a valószínűsége, hogy a most telepített napelem rendszerének élettartama alatt, Ön elektromos kocsira vált. Előfordulhat, hogy több elektromos jármű is lesz a háztartásában, a nem túl távoli jövőben.
A napelem rendszer, mint befektetés
Az biztosan elmondható, hogy a napelemes rendszerek élettartama lényegesen hosszabb, mint a megtérülési időszak. És a lényeg ez.
Léteznek 40 éve működő rendszerek. Érdekesség, hogy például ez a New Hampshirei rendszer 1976 óta működik, így túlélte az őt telepítő AEG-Telefunken céget. (az AEG, mint márka létezik, de a céget megvette az Electrolux).
A komoly gyártók minimum 25 év garanciát vállalnak.
A napelem akkor is termel, amikor Ön éppen nyaral, a ház üres.
Állami támogatás igényelhető a telepítéshez.
A napelem technológia és a számok
Magyarországon már több mint 80000 házon van napelem rendszer.
Ez a több mint 640 MW (megawatt) kapacitás több energiát állít elő, mint a Paksi Atomerőmű egy blokkja.
Ez a kapacitás az elmúlt években 12%-os növekedést produkált évente.
Magyarországon az éves besugárzás 1250 kWh/m2.
Ez az ország területére vetítve 116375 TWh (terawattóra)!
Ez több mint 2900 szerese az éves villamos energia felhasználásunknak.
A napsütéses órák száma hazánkban átlagosan 2200 (egy év 8760 óra).
Érdemes kivárni? Lesz még olcsóbb a napelem?
Németországban, ahol nagy a verseny a napelem piacon, jó pár éve megtorpant a napelem rendszerek árának zuhanása és beállni látszik egy állandó szintre.
A fejlődés inkább a panelenkénti teljesítménynövelésben érhető tetten. Jelenleg ez az adat átlagosan 320-380 watt/panel. Gyártanak már 600 wattos paneleket is, azonban ezek dupla olyan súlyosak, mint a jelenlegiek.
Miért érdemes most lépni?
Hosszú távon nem lehet arra számítani, hogy örökre megmarad az igen kedvező úgynevezett szaldós elszámolás (lásd alább).
Az eredeti tervek szerint 2021 július 1-től, csak azok élhetek volna ezzel a lehetőséggel, akik nem vesznek igénybe a napelem telepítéskor állami kedvezményt.
forrás: Magyar Államkincstár
http://www.allamkincstar.gov.hu/hu/lakossagi-ugyfelek/gyik
„Azokra a napelemes rendszerekre, amelyek esetén a villamosenergia-vásárlási szerződés 2021. július 1-je előtt kerül megkötésre, még a szaldós elszámolás vonatkozik még akkor is, ha a támogatási kérelmet a felújítási munkálatok végén, 2021. június 30. után nyújtják be. Ebben az esetben nem kell majd csatolni a kérelemhez a Rendelet – 2021. július 1-je után hatályba lépő – 9. § (3) bekezdés u) pontja szerinti dokumentumokat, de szükséges lesz a kivitelező azon nyilatkozata (a 9. § (3) bekezdés s) pontja alapján), miszerint az anyagköltség és a vállalkozói díj összesítve a 450.000 Ft/kWp összeget nem haladja meg.”
Jelenleg (2021.07.01) nem kerül bevezetésre a bruttó elszámolás, ha a gyermeket nevelő családok, az otthonfelújítási támogatást napelemes rendszerek telepítésére veszik igénybe.
Mi az a bruttó elszámolás?
Az áramszolgáltató a napelem rendszer tulajdonosától megveszi az éppen az adott pillanatban megtermelt, de a háztartás által el nem használt és ezért a rendszerbe feltöltött árammennyiséget. Hívjuk ennek kilowattonkénti árát ’A’-nak.
A mikor a napelem rendszer éppen nem termeli meg a háztartás pillanatnyi fogyasztását, akkor a fogyasztó/napelem tulajdonos, megveszi a szolgáltatótól az áramot. Hívjuk ennek kilowattonkénti árát ’B’-nek.
Nyilvánvaló, hogy ’A’ mindig kisebb lesz ’B’-nél. Ennek az az oka, hogy a szolgáltatónak költsége van az általunk megtermelt áram szállításával, tárolásával, tehát menedzselésével, ehhez drága berendezések és komoly tudású szakemberek szükségesek.
Mi az a szaldós elszámolás?
Ebben az esetben a speciális mérőóra külön képes mérni az áramszolgáltatótól vett árammennyiséget és az éppen az adott pillanatban megtermelt, de a háztartás által el nem használt és ezért a rendszerbe feltöltött árammennyiséget.
Fizetni a kettő különbözetéért kell, amennyiben adódik ilyen különbség. Elvben megközelíthető a 0 Ft-os számla, de a szolgáltatói havidíjakkal így is számolni kell.
Szaldós elszámolású mérőóra
Épületek energetikai besorolása
A besorolás az épület energiaveszteségének, az elvárt követelményhez viszonyított, százalékban kifejezett mértéke alapján történik.
AA++ / <40% / Minimális energiaigényű
AA+ / 40-60% / Kiemelkedően nagy energiahatékonyságú
AA / 61-80% / Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb
BB / 81-100% / Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő
CC / 101-130% / Korszerű
DD / 131-160% / Korszerűt megközelítő
EE / 161-200% / Átlagosnál jobb
FF / 201-250% / Átlagos
GG / 251-310% / Átlagost megközelítő
HH/ 311-400% / Gyenge
II / 401-500% / Rossz
JJ / >500% / Kiemelkedően rossz
Mi köze a napelemnek az energetikai besoroláshoz?
2022 június 30-tól az új építésű házaknak el kell érnie legalább a BB kategóriát. Ezt a használatbavétel tudomásulvételének kérelmezésekor energetikai szakvéleménnyel igazolni kell.
BB vagy annál jobb besorolás csak akkor adható, ha az épület energiaigénye legalább 25%-ban megújuló energiaforrásból biztosított